SEO Dostu Web Dizayn

Seo uyumlu web dizayn hakkında analşılması gereken konuları bu içerikte inceleyebilirsiniz.

SEO Dostu Web Dizayn Yapılır?

Search Engine Optimization, arama motor optimizasyonu manasına gelmektedir. Arama motoru uyumlu web site ise, Google başta olmak üzere arama motorlarında üst sıralara çıkabilecek alt yapıya sahip web sitesi anlamına gelmektedir. Bu tür siteler için “arama motoru dostu”, “Google friendly” gibi tabirler de kullanılır.

SEO Uyumlu Web Sitesinin Kriterleri;

Site içi seo kavramı içine giren 100 den fazla nokta vardır. Fakat bunlardan en önemli olanlara değinmek yerinde olacaktır.

1. Web tasarımınızın tüm sayfaları için özgün ve açıklayıcı meta açıklamaları oluşturun
Bir web dizaynının arama motorlarındaki en önemli görünürlük kriterlerinden birisi meta açıklamalarıdır. Meta etiketler için ise title ve description açıklamaları olmazsa olmaz önemliliğe sahiptir. Bu etiketler sayfanın arama motorları tarafından anlaşılması açısından ilk bakılacak bölgesidir. Title etiketi ortalama 70 harf ve sayfa içeriğini açıklayıcı kısa bir metin olmalıdır. Description etiketi ise sayfa içeriğini kısaca anlatan ortalama 160 karakter olan kısımdır. Bunun dışında Keywords ve benzeri bir çok, nispeten daha az öneme sahip meta etiketleri de vardır.

2. İçerikleriniz Benzersiz ve Kaliteli Olsun
Arama motorları geçmiş yıllara nispeten içeriğe çok daha fazla önem vermektedir. Geçmişte içeriğe ait semantik bir yaklaşımla değerlendirme yapma imkanı olmayan arama motorları artık sayfa içeriğinde geçen kelime sayısının ötesinde, sitede vakit geçirme, hemen çıkma ve benzer bir çok faktörü değerlendiriyor. Böylece paylaşımın kalitesini, kullanıcıya olan yararını ölçerek değerliyor. Bu sebeple aşağıdaki maddelere mutlaka dikkat etmeliyiz;

* Sitenizin içeriği (metin ve resimler) mutlaka özgün olmalı.
* Sitenizde kullanıcının çokca vakit geçireceği bir biçimde kaliteli içerik olmalı.
* Paylaşımınızda mümkünse video olsun. Böylelikle kullanıcılar sitenizde daha fazla zaman geçirecektir.
* Sitenizdeki metinlerin dilbilgisi ve imla kurallarına uygun olmasına, kolaylıkla anlaşılır olabilmesine özen gösterin.

3. Web Sayfanız Hızlı Açılmalı
Web sayfanızın çok çabuk açılabilmesi gerekiyor. Bir çok arama motoruna göre bu çok önem verilen bir kural. Bu nedenle web sayfanızdaki görsellerin ve kod yapısının optimize edilmiş olması gerekmektedir. Web sitenizin hızını ölçebilmeniz için önemli araçlardan 2 tanesini sizinle paylaşmak istiyorum;

Google PageSpeed Tools : https://developers.google.com/speed/pagespeed/
GT Metrix : https://gtmetrix.com/

SEO Uyumlu Web Tasarım Yapıldığında Üst Sıralarda Çıkarmıyız?

Seo kavramını incelediğimizde sadece site içi faktörlerin değil, aynı zamanda site dışı faktörlerin de arama sıralamasında etkili olduğunu bilmeliyiz. Yani site içi seo uyumu yüzdeyüz olsa bile, bir site üst sıralarda olmayabilir. Bu tamamiyle ilgili terimlerde sizinle yarışan rakiplerinizin durumuna bağlıdır. Rekabetçi anahtar kelimelerde genellikle ilk sayfada yer alan siteler yüksek oranda, site içi seo çalışması yaptırmış oluyorlar. Bu durumda onların önünde çıkmak isteyen bir firma için site içi seonun kafi gelmeyeceğini söyleyebiliriz.

SEO Uyumlu Web Sitesi yaptırmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0212 664 55 32

0531 500 95 44

destek@dogruwebtasarim.com

Çırpıcı mah. 1. Taşocağı sok. No:70/B

Zeytinburnu / İST

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s