Web programlama hizmetleri

Çağımızda çok fazla kuruluş veya girişimci web yazılımı hizmeti almak amacıyla kurumsal firmalardan teklif istemektedirler. Peki bu çalışmayı yaptırmak isteyen iş adamı veya firmalar nasıl bir yol takip etmelidir.

Öncelikle hizmet alacağınız firmayı çok iyi seçmelisiniz. Seçim yaparken dikkat etmeniz gereken özellikler şöyle listelenebilir.

  • Sözleşme sorun olmamalı
  • Ön çalışma hazırlanıp, müşteriye gösterilebilmeli
  • Test aşaması olmalı ve süresi belirtilmeli
  • Referans işlerinin iletişim bilgilerini paylaşabilmeli

Yukarıda bulunan özelliklerin bulunması firmanın kurumsal ve profesyonel bir firma olduğunu gösterir. İlçenize yakın bir web yazılım firmasını seçmelisiniz ki ziyaret edip iş ortamını görmeniz yararınıza olacaktır. İstanbul’da iseniz tercih etmeniz gereken İstanbul web yazılımı ajanslarıdır. Hizmet talep edeceğiniz şirketi birazda gözünüz tutmalı, firmayı araştırmadan, şirket yetkilileriyle görüşmeden sosyal platformlarda herkes beğenmiş diye iş yaptırmaya kalkışırsanız şimdiden soğuk bi su için.

Arzu edilen özelliklerin mükemmel bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Web yazılım dediğimiz vakit zamanımızda birçok sektör için hazır web yazılımlar mevcut, örnek olarak firmanızın ürünlerinizi satacağınız e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız açık kaynak kodu ve ücretsiz bir sürü hazır sanal mağaza programı var. Hazır yazılımlar-program mevcutken sıfırdan yazdırmaya kalkışmayın sebebini sorarsanız.

Hazır bir sanal mağaza scriptine edeceğiniz maliyet tasarım, eklenti, kurulum vs. dahil en fazla 2.000-3.000 lira arasıdır. Ayriyeten yeni versiyon çıkarıldıkça 100-200 tl’ye güncelleştirme yapabilirsiniz. Ama özel web yazılım böyle değildir. Sadece yazılımı minimum 20.000 tl’ye hazırlatırsınız büyük firma değilse vereceği bundan aşağıdaki fiyatlara kanmayın hata edersiniz. Yazılımı teslim aldınız emin olun bir sürü sorunu olacak ve güncelleme isteyecek iki-üç ayda bir güncelleme yaptırdınız en az 2.000-3.000 masrafı çıkacak yada bir web yazılım elemanı çalıştıracaksınız ki onun maaşı 2.000-3.000 arasıdır.

Kararınızı iyi vermeniz gerekli büyük çaplı siteleri (sahibinden, gittigidiyor vb.) scriptlerle yapamazsınız yaptırsanız bile bir zamandan sonra mutlaka özel web yazılımı yaptırmanız lazımdır. Lakin kendi ürünleriniz için milyonlarca data’yı işleyebilecek bir web yazılım hazırlatmanıza hiç lüzum yok.

Bu hizmeti almak isteyenler, kurumsal web yazılım firmalarına projelerini çok ayrıntılı bir biçimde belirtmeleri ve anlattıkları projeleri kağıt üzerine dökmeleri gerekmektedir. Ayrıca projenizi anlatırken bir kayıt cihazı veya telefon ile kaydetmeniz projeyi gerçekleştirecek firma yada sizin yanlış anlaşılmasının önüne geçecektir. Çünkü özel bir web yazılım, projenin büyüklüğüne göre bin lira ile milyon lira arasında değişiklik gösterecektir.

Projenin tek düzey bir projemi yoksa gelişmeye devam edebilecek bir projemi olduğunu açıklamanız gereklidir. Tek seferlik projelerde bir defa üretildikten sonra geliştirmek çok zor ve maliyetlidir. Geliştirmeye açık projeler ekip çalışmasına uygun ve api’leri olan yazılımlar olduğu için devamlı yenilenebilir ve güncellenebilir.

Web yazılım yaptırırken mutlaka başka firmalardan görüş alın, dikkat etmeniz gereken nokta şu iki yanlış düşünceden uzak durun, ucuz fiyat teklifi verilmişse kesin dandiktir, pahalı fiyat teklifi verilmişse mükemmel iş yapıyordur. Ajanslar çok yüksek maliyetli reklamlar vererek veya çok para ödeyerek Yandex gibi arama motorlarında üst sayfalara çıkabiliyorlar. Tabi doğal olarak bu reklam masrafını birilerinden çıkartmaları gerekiyor. Bu konuya dikkat edin. Çünkü seo hizmeti veren bir firma olarak biliyoruz ki seo çalışması ile parayı verenin düdüğü çaldığı gibi, parayı en fazla veren en üstlere çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s