Profesyonel web programlama

Merhaba bu paylaşımımda profesyonel web yazılım hizmeti almak isteyen firma veya şahıslar için dikkat etmesi gereken bazı durumları açıkladım.

Profesyonel web programlama hizmeti alırken neye dikkat etmeliyim?

Profesyonel web yazılım hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır.

  • Web yazılım hizmeti uzman, tecrübeli kişilerden alınmalıdır. Çünkü web yazılım yapısı gereği yıllarca verim almak için yazılır. Eğer programlama gerçekleşirken ileriye dönük kodlama yapılmazsa belirli bir zamandan sonra geliştirilmesi durur. Bu tip kodlamalarda kodu yazan kişiye muhtaç olursunuz çünkü standartlar gözetlenmez, standarların gözardı edildiği bir programı farklı web yazılımcısı geliştirmekte zorluk çeker, ya düzenleyemez veya uğraşmak istemez yada daha kötüsü geliştirmek için fahiş ücret ister.
  • Geliştirilemez kodlama veya geliştirilebilir kodlama arasında tercih yapmalısınız. Geliştirilebilir kodlama, standartların benimsendiği, takım çalışması sırasında yada başka programcıların yazılımı ele aldığı zaman sorun çıkmadan düzenleyebileceği yapılardır. Siz programı yapan şirketle bağınızı koparsanız bile başka bir profesyonel web programcı tarafından gelişmesi devam ettirilebilir. Bunun avantajları çok fazladır. Çünkü belirli zamanlarda yeni özellikler, güvenlik güncellemeleri, hızı arttırma yamaları vb. yenilikler oluşmaktadır. Geliştirilemeyen bir web programı sadece üreticisinin geliştirebileceği, başka web programcının düzenlemek istediği vakit sorunlar yaşayacağı web programlama tipleridir.
  • Web yazılım yüksek maliyetli bir hizmettir. Bu hizmeti almak istiyorsanız ne yüksek ücrete nede aşırı düşük fiyatlara itibar etmeyin. Örnek olarak üç kurumdan fiyat teklifi aldınız bir tanesi 3.000 tl teklif verdi, bir tanesi 6.000 tl teklif verdi, birisi 1.500 tl teklif verdi buradan analmalıyızki bu programın ücreti ortalama 3.000-6.000 tl civarındadır. Bundan fazla veya aşağı fiyatlar %10 farklılık gösterebilir. Daha düşük veya uçuk fiyatlara kanmayın.
  • Arzu ettiklerinizi detaylı bir biçimde aktarın. Web yazılım yaptırırken ne arzuladığınızı muhakkak aktarabilmeniz lazımdır. Arzu ettiklerinizi süper bir tarzda aktardıktan sonra notlar alınacak ve fiyat teklifleri sunulacaktır. Fiyat teklifleri oluşturulurken bahsettiğiniz özelliklere dikkat edilerek bir ücretlendirme yapılacaktır. Ücretlendirme oluşturulurken sizin basit gördüğünüz yada söylemeye gerek yok diye düşündüğünüz şeyler ücrete dahil edilmez. Sözleşme bittiğinde artık o özellikleri istemeniz durumunda ya ikinci güncellemeye kalır yada yapılmadan proje teslim edilir. Örnek olarak başıma gelen bir durumdan bahsedeyim bir web yazılımı için anlaştık. Proje bir veri kayıt sistemiydi, söylendiği gibi yazılmaya başlandı %80’lik bölümünü bitirdim. Test için şirkete gittiğimizde kötü bir süprizle karşılaştım. Meğer bu içerikler devlet kaynaklı bir sitenin veritabanından onaylanması gerekiyormuş, araştırdım sitenin apisi bulunmuyordu. Proje iptal oldu. Sizde böyle bir durumda ön ödemenizi kaybetmiş olursunuz.
  • Muhakkak sözleşme yaptırın. Kurumsal dünyada kişiler yada kuruluşlar sözleşmesiz adım atmaz. Sizde muhakkak isteklerinizi içeren bir sözleşme yaptırın. Yapılacak özellikleri, varsa örnek siteleri içinde bulunduran kapsamlı bir sözleşmeyi mutlaka yaptırmalısınız.

Profesyonel web programlama hizmeti alanların yapacakları en büyük hatalar nedir?

  • Hataların ilk başında kurumsal web yazılım şirketleriyle çalışmamaları yer alır. Ajansların şikayet edilebileceği binlerce kuruluş varken, bağımsız kişilere iş yaptıranlar. Bunu kanıtlamakta bile zorluk çekerler.
  • Ücretlerine aldanma. Birkaç firma ile konuşulduktan sonra hepsi pahalı deyip, gidip en az paraya yaptırayım mantığı yürütülür. Tabiki bu bir seçenek ama şöyle bir düşünün ucuzmu, kalitemi. Çok ucuza yaptıracağınız bir web yazılım sizi ne kadar ileriye götürebilir.

Kaynak: Profesyonel web programlamahttps://dogruwebtasarim.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s